B1 aktivnosti CDŠ

Malala Yousafzai: "Jedno dijete, jedan učitelj, jedna knjiga i jedna olovka mogu promijeniti svijet."


Projekt

Vremeplov Osnovne škole "Ivan Goran Kovačić" Velika

Krajem prošle nastavne godine s učenicima sam se dogovorila da ćemo sljedeće nastavne godine proučavati kako je nekada izgledala škola koju oni pohađaju i kakvo je bilo obrazovanje.

Na posao smo prionuli čim je počela nastavna godina. U projektu su sudjelovali učenici B1 aktivnosti Vremeplov i Povijesna škrinjica. Zadatci su bili podijeljeni prema njihovim sposobnostima. Prvotna zamisao bila je raditi na povijesnom tekstu proučavajući spomenice škole. Međutim, uslijedile su različite ideje tako da smo projekt proširili u tri etape. Skupina Vremeplov je analizirajući povijesne izvore napravila detaljan presjek svih događanja u školi od 40ih godina do danas. Skupina Povijesna škrinjica je izrađivala vremensku crtu svih nastavnika koji su se zaposlili u našoj školi te su napravili analizu broja upisanih učenika od 40ih godina do danas. Obje skupine su osmišljavale pitanja za intervjue na koje su pozvali nastavnike koji su u mirovini. Sva svoja saznanja prezentirali smo na školskim panoima, te smo na učiteljskom vijeću prikazali film koji smo snimili. 

Video je prilikom pokretnja potrebno prebaciti u HD rezoluciju (kotačić dolje desno)!


Izložba osamdesete!

Na početku nastavne godine upitala sam učenike što bi voljeli istraživati, koje ih odručje zanima? Jedna učenica mi je rekla: "Nastavnice, moji roditelji uvijek se žale da u njihovo vrijeme to nije bilo tako, hajdemo istražiti kako je bilo?". Naravno, odmah sam pristala i dogovorili smo se da ćemo proučavati osamdesete godine. Učenici su izabrali različita područja koja su proučavali (sport, moda, automobili, potrošnja, turizam, prehrana, glazba, slobodne aktivnosti, politika, gospodrstvo...). Razgovarali su sa užim članovima obitelji, pri tome su i prikupljali razne predmete koje su kod kuće pronalazili. Na satu su jedni drugima opisivali i demonstrirali do kakvih saznanja su došli. Na kraju smo sve objedinili u jednu zanimljivu cjelinu i prikazali na Danima otvorenih vrata škole. Posjetitelji su uživali, a uživali su i učenici!



PROJEKT -ANTIKA

Zadnjih mjeseci proučavali smo Stari Rim, stoga smo odlučili našu Nastavnu godinu završiti pripremanjem velike gozbe i igara kako bi počastili sve učenike naše škole. U pripremanju igara pomogao nam je viši kustos Muzeja Slavonije, Denis Detling. Svečanost je svojim pjevanjem starog antičkog napjeva uz zvuke lire uveličala učenica Tea Bradić. Učenici su pripremali razna jela kao što su Libum, Drevni rimski somun, Antička rimska slatka torta..a zabavljali su se uz igre kao što su Ludus Latrunculorum,Tropa, Tali, Ludus calculorum.. Veliko HVALA roditeljima na pomoći oko izrade odjeće i pripremanja hrane. "Kocka je bačena!" Vidimo se sljedeće nastavne godine! 


Zagreb

Dana 28. veljače 2024. dio učenika naše škole bio je na terenskoj nastavi u gradu Zagrebu. Riječ je o učenicima koji pohađaju određene B1 aktivnosti u okviru cjelodnevne nastave: Mlade geografe, Vjeronaučnu grupu, Vremeplov, Klub čitatelja/Recitatore te Dramsku skupinu. Vodili su ih učitelji: Stjepan Prpić, Suzana Petrić, Monika Grozdanić i Josipa Galić.Posjetili su nekoliko poučnih i zanimljivih destinacija. U Gradskom kazalištu Žar ptica imali su prilike uživati u predstavi Bornin vremeplov, a nakon nje u sadržajima čak triju zagrebačkih muzeja: Tehničkom muzeju Nikola Tesla, Muzeju čokolade te Muzeju grada Zagreba. Za sve je sudionike ovo bilo jedno novo iskustvo ispunjeno novim sadržajima, spoznajama, situacijama te ugodnim druženjem. 


18. studeni 2023.

Ove smo godine u našoj školi na malo drugačiji način obilježili 32 obljetnicu Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Posebnu pažnju posvetili smo djeci i izgubljenom djetinjstvu. U predvorju škole smo postavili pano kojim smo prikazali dijete koje ima sve i dijete kojemu su snovi "ukradeni". Također smo u zrak, prema nebu, odlučili pustiti balone koji su simbolično predstavljali sve dječje snove. Cijeli kratki program uveličao je učenik drugog razreda Drago Mršić koji je pročitao Priču o djetinjstvu Siniše Glavasevića, a pripremila ga je knjižničarka Ana Marinić. Na kraju su programa učenici zapalili svijeće za sve poginule u Domovinskom ratu. 


30. travanj

Papuk - Voćin 

Učenici šestih, sedmih i osmih razreda koji pohađaju B1 aktivnosti Vremeplov, Biosigurnost i biozaštita te Mladi geografi u u pratnji nastavnika Suzane Petrić, Kristine Last te Stjepana Prpića posjetili su Park šumu Jankovac te Geo info centar u Voćinu. Proučavali su biljni i životinjski svijet, zaštićena područja na Papuku i istraživali kulturnu i povijesnu baštinu papučkog kraja. 



27. siječanj

Dan sjećanja na holokaust međunarodni je dan sjećanja kojim se želi odati počast svim žrtvama nacističkog režima tijekom Drugog svjetskog rata. Dan sjećanja na holokaust obilježava se svake godine 27. siječnja kada je Crvena armija oslobodila 7 500 zatvorenika iz koncentracijskog logora Auschwitz. 


9. listopad

Povijest plastike

Bez plastičnih vrećica" - radionica.


Učenici sedmih  su istražili povijest plastike, kako se proizvode plastične vrećice, tko su najveći proizvođači i kako plastične vrećice utječu na zagađenje okolišna. Nakon toga su  reciklirali plastične vrećice i stvorili nove predmete za uporabu.